Logopedia to dziedzina nauki, która kształtuje nie tylko odpowiednią wymowę, ale też wpływa na eliminowanie wady zgryzu. Jak to możliwe? Kontrola odpowiedniego ułożenia języka ma znaczenie dla rozwoju szczęk i tworzy przestrzeń do prawidłowego wzrostu zębów. To dlatego ortodoncja i logopedia wzajemnie się uzupełniają, dla dobra pacjenta.

Do logopedy udają się najczęściej dzieci, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby i dorośli zasięgnęli porady specjalisty w tym zakresie. Logopedia kształtuje, rozwija i doskonali mowę. Mimo tego, że logopeda podczas swojej pracy nie używa żadnego narzędzia stomatologa, te obie dziedziny doskonale się uzupełniają i zapewniają kompleksowe oraz skuteczne leczenie wad zgryzu i wymowy.

Logopedia a ortodoncja

W Ortho.pl stawiamy na indywidualne podejście do pacjenta i kompleksowe leczenie. Dlatego w naszej ofercie znajdziecie Państwo możliwość konsultacji logopedycznej. Nasi specjaliści wzajemnie korzystają ze swojego wsparcia i doświadczenia, a to wszystko dla dobra pacjentów i skutecznego leczenia.

Wady zgryzu mogą być powiązane z nieprawidłową wymową i na odwrót — problemy z niewłaściwą wymową są często spowodowane wadami zgryzu. Terapia ortodontyczna wspierana przez logopedę to łatwiejsze i krótsze leczenie stomatologiczne pod okiem specjalisty ortodonty oraz rzadsze nawroty wad zgryzu.

Kiedy współpraca logopedy i ortodonty jest konieczna?

Współpraca dwóch specjalistów z zakresu logopedii i ortodoncji jest wskazana, kiedy u pacjenta występuje:

  • widoczna wada zgryzu,
  • niewłaściwa pozycja spoczynkowa języka,
  • niedomykanie ust,
  • nieprawidłowy sposób połykania,
  • parafunkcja, np. ssanie palca lub przygryzanie warg,
  • oddychanie przez usta,
  • problem ze szczękościskiem,
  • asymetria w budowie twarzy,
  • chrapanie.

Logopedia jest niezwykle istotna podczas leczenia ortodontycznego u dzieci, zwłaszcza tych na początkowym etapie rozwoju. To ważny element występujący przed i po zabiegu podcięcia wędzidełka. Z pomocy logopedy mogą korzystać również dorośli. Nie zawsze aparat ortodontyczny będzie wystarczający i skuteczny. Co więcej, wcale nie musi być założony na stałe. Może okazać się, że specjalista zaleci jego noszenie tylko przez część dnia oraz przy nieprawidłowych nawykach. Wtedy warto zasięgnąć porady logopedy, co z pewnością zaleci ortodonta. Niezależnie od wieku pacjenta.

Umów się na konsultację i sprawdź, czy pomoc logopedy jest potrzebna Tobie lub Twojemu dziecku. Nasi specjaliści ustalą indywidualny plan leczenia, dobiorą terapię i wskażą jej kierunek.

Pod okiem wykwalifikowanego Zespołu specjalistów Ortho zyskasz naturalny, zdrowy zgryz i perfekcyjną wymowę, o której marzysz.

Ortho.pl ul. Buforowa 34, 52-131 Wrocław

Strona korzysta
z plików Cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.